top of page
Anchor 1

POLSCY GREGORIANIE

O NAS

Zespół MISTIC nazywany również Polskimi Gregorianami powstał w 2005 roku zainspirowany serią płyt "Gregorian - Masters of chant". Założył go Mikołaj Kotyczka (Simon Woods) - kompozytor, aranżer, producent i realizator nagrań, viol, tb, p, k, voc, dj, remixer. Na początku był to projekt wyłącznie "studyjny" nastawiony na jednorazowe wydawnictwo lecz w 2006 r. po wydaniu pierwszego albumu "MISTIC - Największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego" [Warner Music Poland 2006] zaistniała potrzeba utworzenia stałego składu zespołu na potrzeby koncertów. I tak w pierwszym składzie znaleźli się: M.Kotyczka, I. Gajdosz, T.Wawrosz, M. Dziedzic, M. Cichoń. Do utworu "Wiara" z pierwszego albumu został nakręcony teledysk będący również pierwszym singlem. Drugim singlem stał się utwór "Kiedy powiem sobie dość" z repertuaru O.N.A. Zespół podczas promocji tego albumu wystąpił m.in. w programie Kuby Wojewódzkiego, w programie "Kawa czy herbata?", "Pytanie na śniadanie" i "Teleexpress". 
Do przygotowania zespołu do pierwszych koncertów pod względem ruchu scenicznego i elementów scenografii producenci zaprosili choreografa Artura Fredyka. W 2007 roku został wydany album "MISTIC - Kolędy polskie" [Warner Music Poland 2007] od którego na dobre już zaczęła się współpraca producencka Mikołaja Kotyczki z Ireneuszem Gajdoszem.
W 2009 zaczęła się nowa era zespołu - zmienił się skład osobowy - Do Mikołaja Kotyczki i Ireneusza Gajdosza dołączyli absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach: Piotr Koprowski (tenor), Łukasz Geryń (baryton) oraz Dominik Czernik (tenor). Stworzony został utwór "Glorifica" jako propozycja zespołu MISTIC do polskich preselekcji festiwalu Eurowizji - utwór odniósł duży sukces, jednak niestety nie znalazł się wśród utworów wybranych przez jury. W tym samym roku zespół wziął udział w programie X-FACTOR. Na wiosne 2011 r. wydany został tym razem autorski album "MISTIC - GLORIFICA" [MJM MUSIC PL 2011] zawierający utwory autorskie do oryginalnych średniowiecznych tekstów z chorału gregoriańskiego po łacinie. Do utworu "Glorifica" nakręcony został teledysk. Premiera płyty odbyła się podczas Finału Dni Muzyki Wokalnej organizowanych przez Akademię Muzyczną w Katowicach w Krypcie Katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Po raz kolejny zmienił się skład - zespół opuścił Dominik Czernik a zastąpił go Maciej Kucera (tenor).
W listopadzie zespół wystąpił z dwoma koncertami z Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej z autorskim repertuarem z płyty Glorifica. 
W 2012 roku wydany został czwarty album pt. "Between heaven & earth" [MJM MUSIC PL 2012] zawierający zachodnie przeboje klubowe zaśpiewane w stylu chorałowym. W grudniu tego samego roku pojawiła się na rynku specjalna reedycja płyty "Kolędy polskie" gdzie oprócz kolęd z poprzedniej edycji znalazły się dodatkowe utwory. Do utworu "Cicha noc" został nakręcony teledysk.
W 2013 roku zespół wziął udział w szóstej edycji programu MUST BE THE MUSIC w którym po bardzo udanym występie na castingu jurorskim otrzymał "4 razy TAK", niezapomniane pochlebne komentarze jurorów oraz wystąpił jako półfinalista edycji. 
Zespół w 2014 roku został zaproszony przez Miasto Katowice do skomponowania i wykonania Oratorium “Pater” na okazję kanonizacji Jana Pawła II. Odbyły się 2 duże koncerty z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz zaproszonych solistów m.in. Olga Bończyk, Olga Szomańska, Marcin Jajkiewicz i inni.
Zespół od momentu wydania pierwszego albumu aż do teraz z dużym powodzeniem koncertuje w różnych miastach Polski.

Wydawnictwa fonograficzne:
- "MISTIC - Największe polskie przeboje w stylu chorału gregoriańskiego"Warner Music Poland 2006
- "MISTIC - Kolędy polskie"Warner Music Poland 2007
- "MISTIC - Glorifica"MJM Music PL 2011
- "MISTIC - Between Heaven & Earth"MJM Music PL 2012
- "MISTIC - Kolędy polskie - specjalna reedycja" MJM Music PL 2013

Teledyski:
- "Wiara" 2006
- "Glorifica" 2011
- "Cicha noc" 2012
bottom of page